| 23 خرداد 1400

بلیت سفر یکپارچه

با توجه به پيشرفت تكنولوژي، لزوم يكپارچگي در تمامي زمينه ها از جمله سيستم‌هاي حمل و نقلي احساس مي‌شود. از جمله موارد مهم در يكپارچگي سيستم هاي حمل و نقلي يكپارچگي نرم افزاري مي‌باشد. يكي از موارد يكپارچه‌سازي پيش از سفر، امكان خريد بليت حمل و نقلي به صورت يكارچه مي‌باشد. پرتال‌های متعددي با توجه به نياز مسافران و جهت راحتي و سهولت هرچه بيشتر انجام سفرهای مختلف، در دسترس کاربران مختلف قرار گرفته است. بدين صورت كه مسافر با وارد كردن مبدا و مقصد سفر خود، ليستي از مد‌هاي حمل و نقلي، مسيرها و در موارد كامل تر ارائه پكيج هاي اقامتي و مسيريابي از مبدا تا مقصد به صورت ادغام شده با حمل‌ونقل درون شهري را مشاهده مي‌نمايد.


تجربیات جهانی:


پرتال Routerank

پرتال Rome2Rio

 

تجربه داخلی:

- پرتال مستر بلیت

 در راستاي سياست‌‌ يكپارچه سازي نرم‌افزاری حمل‌ونقل و با توجه به نمونه هاي اجرا شده‌ي موفق جهاني، معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با همكاري پرتال MrBilit، فاز نخست پرو‍ژه ملي مسير را با هدف ارائه هرچه بهتر خدمات يكپارچه‌ي مسافري برون شهري بر بستر پرتال اين شركت راه‌اندازي نمودند.
در اين پرتال (بخش پروژه ملي مسير) با انتخاب مبدا و مقصد و روز سفر مي‌توان انواع مُد‌هاي حمل و نقلي (هوايي، زميني، ريلي) را بر اساس ساعت حركت مشاهده و اقدام به خريد نمود. همچنين در صورت نبود پرواز مستقيم از مراكز استان به شهر‌هاي ديگر در ساعات مورد نظر، با طراحي هوش مصنوعي امكان ارائه (خريد) پرواز جهت عزیمت به مقصد مورد نظر از طريق غير مستقيم براي مسافرين امكان پذير مي‌باشد. همچنين تخميني از زمان حركت از منزل تا رسيدن به مقصد نيز به صورت شماتيك همراه با نقشه نمايش داده مي‌شود، كه در آينده نزديك با ادغام سيستم حمل و نقل عمومي (درون شهري) و هوش مصنوعي در كل پرتال، می‌توان شاهد ارائه مسيرها و پكيج‌هاي بهينه و به صرفه‌اي با توجه با ذوق و سليقه‌ي مسافرين بود.
آدرس بخش پروژه ملي مسير: https://mrbilit.com/masir
آدرس سايت: https://mrbilit.com