جمعه 7 آبان 1395   11:50:57
وزارت راه و شهرسازي
1390/11/15 شنبه با حضور وزير راه و شهرسازي: نخستين سامانه الكترونيكي اخذ عوارض در آزادراه تهران – قم به بهره‌برداري رسيد با حضور وزير راه و شهرسازي، معاون وزير و رئيس سازمان راهداري و حمل ونقل جاده‌اي و نخستين سامانه الكترونيكي اخذ عوارض در آزادراه تهران – قم به بهره‌برداري رسيد به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت راه وشهرسازي، مهندس علي نيكزاد در مراسم افتتاح نخستين سامانه اخذ عوارض الكترونيكي در اتوبان تهران- قم با اشاره به اينكه طبق اهداف برنامه پنجم بايد سالانه 10 درصد از تلفات سوانح رانندگي كاهش يابد، گفت: با وجود افزايش تعداد خودرو‌ها، امسال با كاهش 15 درصدي تلفات رانندگي مواجه خواهيم بود.
وزير راه و شهرسازي در مراسم بهره‌برداري از اولين سامانه الكترونيكي اخذ عوارض آزادراهي در آزادراه تهران – قم، اظهار داشت: حدود 2 هزار و 145 كيلومتر آزادراه در كشور وجود دارد كه يك هزار و 200 كيلومتر آن در دولت‌هاي نهم و دهم به بهره‌برداري رسيده است.
همچنين بيش از 2 هزار كيلومتر آزاد راه ديگر توسط دولت انقلابي و خادم ملت ايران در بخش راه در دست ساخت است.
وي با اشاره به اينكه بيش از 2 هزار كيلومتر آزاد‌راه در كشور در حال ساخت است، گفت:‌ از بخش خصوصي دعوت مي‌كنيم در ساخت آزادراه‌ها، فرودگاه، بنادر، خط آهن و توسعه ناوگان هوايي مشاركت كنند.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه بيش از 300 هزار ميليارد تومان نقدينگي در دست مردم است، اظهار داشت: 6 هزار و 400 پيمانكار فعال با توان با 46 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري در كشور وجود دارد كه بايد از اين سرمايه‌هاي مطلوب استفاده بهينه كرد.
وي ضمن تاكيد براينكه لازم است كشور و زيرساخت‌ها را با مشاركت بخش خصوصي ساخت، اظهار داشت: ما از سرمايه‌گذاران خصوصي براي توسعه زيرساخت‌ها استقبال مي‌كنيم.
مهندس نيكزاد با بيان اينكه فراهم آوردن زمينه سفري ايمن، از برنامه‌هاي اصلي وزارت راه در تمام طول سال است، اظهار داشت: درسال 83 حدود 26 هزار و 200 نفر در تصادفات رانندگي جان باختند كه اين رقم در سال گذشته به 23 هزار و 200 نفر كاهش يافت.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه لازم است طبق اهداف برنامه پنجم سالانه 10 درصد از تلفات سوانح رانندگي كاهش يابد، اظهار داشت:‌ اين در حالي است كه هر سال تعدادي از خودروها افزايش مي‌يابد اما كاهش 15 درصدي تلفات در سال جاري قطعاً‌ تحقق مي‌يابد.
مهندس نيكزاد با اشاره به مزاياي مطلوب سيستم الكترونيكي اخذ عوارض، ادامه داد: سيستم سامانه پرداخت الكترونيكي عوارض موجب كاهش ايستايي خودرو‌ها پيشت گيت‌هاي عوارضي مي‌شود.
وزير راه و شهرسازي يادآور شد:‌ اين برچسب‌ها در جلوي شيشه خودرو نصب مي‌شود و راننده بدون معطل شدن در صف عوارض از گيت عوارضي عبور مي‌كند.
در مراسم بهره‌برداري از اولين سامانه الكترونيكي اخذ عوارض، در آزادراه تهران – قم معاون وزير و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به مزاياي استفاده از سامانه الكترونيكي اخذ عوارض، از نصب اين سامانه در آزاد‌راه‌هاي قزوين-رشت و تهران-پرديس در گام‌هاي بعدي خبر داد.
دكتر شهريار افندي‌زاده اظهار داشت:‌ سامانه الكترونيكي اخذ عوارض ايستايي خودروها را كاهش مي‌دهد كه‌ اين امر موجب افزايش سرعت عبور از آزاد‌راه‌ها شده ضمن اينكه مانع توليد زياد آلاينده‌هاي زيست محيطي مي‌شود.
معاون وزير راه و شهرسازي در خصوص نحوه عملكرد سامانه الكترونيكي اخذ عوارض، اظهار داشت: متقاضيان مي‌توانند پس از مراجعه به عوارضي آزادراه تهران – قم ‌و يا آدرس اينترنتي www.avarezi.ir برچسب‌هاي مخصوص را دريافت كرده و به شيشه جلوي خودرو خود نصب كنند؛ ‌پس از عبور خودرو از حسگرهاي مخصوص نصب شده در كف عوارضي‌ها، از طريق برچسب پيامي به گيرنده نصب شده در عوارضي فرستاده مي‌شود و پس از برقراري ارتباط راديويي اطلاعات از طريق فيبر نوري به مركز كنترل ارسال شده و پس از شناسايي شناسه، ميزان عوارض كسر مي‌شود.
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي ادامه داد:‌ اگر خودروي مجهز به اين برچسب نباشد و يا برچسب خودرو شارژ نداشته باشد در صورت عبور خودرو از گيت عوارضي طبق آيين نامه جديد مبلغ 200 هزار ريال جريمه مي‌شود.
معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه در حال حاضر اين سيستم در دو گيت رفت و برگشت عوارضي آزادراه تهران – قم اجرا شده است، اظهار داشت:‌ در گام بعدي آزاد راه‌هاي تهران – پرديس و قزوين – رشت به اين سيستم مجهز مي‌شوند.
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي خاطر نشان كرد: براي بهره‌برداري و نگهداري از آزادراه‌ها برنامه‌هاي خاصي داريم كه در دستور كار وزارت راه و شهرسازي است.
معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: نظارت و نگهداري آزادراه‌ها نيازمند بودجه لازم است اما شركت آزادراه‌ها از محل اخذ عوارض، نگهداري و ترميم آزادراه‌ها را انجام مي‌دهد.
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي اظهار داشت: در اين راستا در گام بعدي كارت‌هايي براي سيستم عوارضي الكترونيكي در نظر گرفته شده است كه با همكاري‌ بانك‌هاي عامل توزيع خواهد.
بيشتر
تعداد بازديد از سايت: 75100191
تعداد بازديد اين صفحه: 9656368
در امروز: 12691
اين صفحه امروز: 1357
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (MrtGuest)


Powered By Sigma ITID.